تور فایبرگلاس10*10

کاربرد توری فایبر گلاس

توری فایبرگلاس

توری فایبرگلاس چیست؟

فایبر گلاس یا الیاف شیشه نوعی کامپوزیت است. كامپوزیت ، ماده‌ای است كه از تركیب چند ماده‌‌ی مختلف به وجود آمده است. این ماده‌ی به دست آمده، دارای خواصی متفاوت با مواد تركیب شده در آن است و معمولاْ ماده‌ای مستحكم و با چگالی كمتر است كه دچار خوردگی نشده و عمری طولانی دارند.

تاریخچه کامپوزیت:

از اولین كامپوزیت‌های ساخت بشر می‌توان به كاه‌گل اشاره كرد كه شاهكار آن را در ارگ بم داریم. قایق‌هایی كه سرخ‌پوست‌ها با قیر و بامبو می‌ساختند و تنورهایی كه از گل، پودر شیشه و پشم بز ساخته می‌شدند و در نواحی مختلف كشورمان یافت شده است، از كامپوزیت‌های نخستین هستند.

کاربرد فایبرگلاس:

اما كامپوزیت فایبر گلاس ، نخستین كامپوزیت صنعتی است كه ساخته شده است. فایبرگلاس یا الیاف شیشه، فیبرها یا الیاف ساخت بشر است كه در آن ، ماده‌ی تشكیل دهنده‌ی فیبر، شیشه است. الیاف شیشه‌ها، موارد استفاده‌های فراوانی از جمله در: ساخت بدنه‌ی خودروها و قایق‌های تندرو و مسابقه‌ای، كلاه ایمنی موتورسواران، عایقكاری ساختمانها و كوره‌ها و یخچالها و … دارند. ساختمان و اندازه‌ی این الیاف شیشه‌ها بسیار متغیر است. كوچكترین آنها به وسیله‌ی چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود و بسیار ریز هستند. اندازه‌های كمی بزرگتر از آن ذراتی هستند كه در كارخانجات ساخت فرآورده‌های الیاف شیشه‌ها به كمك هوا نقل و انتقال یافته و سبب شوزش پوست و بینی و گلو می‌شود. الیاف شیشه متداولترین الیاف مصرفی كامپوزیت‌ها در دنیا و ایران است كه متاسفانه در ایران ساخته نمی‌شود.

کلاس های مختلف فایبرگلاس و کاربرد آن:

انواع الیاف شیشه عبارتند از انواع E , C , S و كوارتز. تركیب الیاف شیشه نوع E یا الكتریكی ، از جنس آلومینوبور و سیلیكات كلسیم بوده و دارای مقاومت ویژه الكتریكی بالایی است. الیاف شیشه نوع S ، تقریبا40 درصد استحكام بیشتری نسبت به الیاف شیشه نوع Eدارند. الیاف شیشه نوع C یا الیاف شیشه شیمیایی، دارای تركیب بور و سیلیكات كربنات دو سود بوده و نسبت به دو مورد قبل پایداری شیمیایی بیشتری به خصوص در محیط‌های اسیدی دارد. الیاف شیشه كوارتز، بیشتر در مواردی كه خاصیت دی‌الكتریك پایین نیاز باشد، مانند پوشش آنتن‌ها و یا رادارهای هواپیما استفاده می‌شوند.

خواص عمومی فایبرگلاس:

مقاومت شیمیایی: الیاف شیشه در برابر بسیاری از مواد شیمیایی مانند اسیدها مقاوم بوده و از بین نمی­رود، همچنین قارچها باکتریها و جانوران موزی نمی توانند بر آن تاثیر بگذارند.

مقاومت در برابر رطوبت: الیاف شیشه رطوبت را جذب نمی کند، بنابراین متورم نمی شود و کش نمی­ آید این الیاف در محیط های مرطوب نیروی مکانیکی خود را حفظ می کنند .

خواص الکتریکی: الیاف شیشه عایق الکتریستیه هستند .

الیاف شیشه استحکام کششی بالایی دارند و الاستیسیته کاملی نیز دارند یعنی ازدیاد طول آنها متناسب با نیروی اعمال شده می باشد و با برداشتن نیرو به حالت اولیه خود باز می گردند.

الیاف شیشه مقاومت حرارتی خوبی دارد به دلیل طبیعت غیر آلی خود قابل احتراق نبوده و انبساط حرارتی پایین و هدایت حرارتی بالایی دارند .

کاربردهای توری فایبرگلاس :

تسلیح سطح دیوار: فایبر مش ها جهت تسلیح گچ و سیمان جهت آماده سازی سطح دیوار (نازک کاری) کاربرد داشته و به دلیل انعطاف پذیری بالا و مقاومت کششی مطلوب جایگزین مناسبی برای محصولات مشابه فلزی (رابیتس، توری مرغی) می باشد.

تسلیح عایق های رطوبتی: فایبرمش ها بهترین گزینه جهت استفاده به همراه عایق های رطوبتی(مانند رنگ های اپوکسی) در  پشت بام ،استخرها، کف و دیوارهای سرویس های بهداشتی و غیره می باشد.این محصول با انعطاف پذیری و مقاومت کششی بالا و چسبندگی مطلوب مجموعه مناسبی را برای عایق بندی ایجاد می نماید.

تقویت سنگهای ساختمانی: یکی از کاربردهای فایبرمش ها تقویت سنگ های ساختمانی می باشد. پس از برش قله های سنگ در کارخانه های سنگ بری و تبدیل شدن آنها به ورق مسطح یک لایه از این مش ها با رزین مخصوص به پشت سنگ نصب می شود.این مش کمک می کند تا به هنگام پولیش و حمل و نصب در صورتیکه سنگ دچار ترک شد از هم جدا نشده و به همان صورت کار گذاشته شود.

چسباندن این تور در پشت سنگ به منظور ایجاد مقاومت بیشتر در برابر شکنندگی می باشد. همچنین استفاده از این محصول باعث جلوگیری از باز شدن ترک های سنگ و حفظ سلامت سنگ میشود. این تورها از مرغوبترین نوع الیاف تهیه شده که جذب سنگ شده و به آسانی از آن جدا نمیشود.

برای انتخاب تور مناسب برای پشت سنگ (تعیین گرماژ تور و ابعاد) باید به آیتم های زیر توجه نمود:

 • برآورد هزینه 2- ابعاد و نوع سنگ

عایق های سرد: از فایبر مش ها در عایق کاری سرد لوله ها و تاسیسات در ساختمانها ، کارخانه ها و پالایشگاهها نیز استفاده می گردد.

از دیگر کاربردهای مش های فایبرگلاس:

 • تعمیر سطحی بتن و شکافها .
 • مقاوم سازی مصالح ساختمانی .
 • تقویت و تثبیت مواد ، عایق و قیر .
 • تقویت بافت طبیعی سنگ در سنگبری .
 • جهت تقویت اتصالات و محل تلاقی دیوارها .
 • ضد زلزله نمودن سازه ها با مصالح قیر یکپارچه.
 • زیر سازی برای نصب سنگ، کاشی و سرامیک .
 • بالابردن مقاومت کششی و استحکام مصالح ساختمانی .
 • ایجاد بافت یک پارچه در دیوارها و کف جهت جلوگیری از ترک .
 • تقویت سقف و دیوارهای گچی و سیمانی و بتونی پیش ساخته .
 • قابل استفاده بر روی کلیه سطوح قبل از عملیات بتن کاری و گچ کاری .
 • جهت تعمیر ترکها و سایر ضایعات در انواع سطوح و پیشگیری بوجودآمد مجدد آنها ..
 • تقویت نما های سنگی .

تورهای فایبر گلاس از لحاظ کیفیت باید ویژگی های زیر را دارا باشد :

1- تاریخ مصرف آن نگذشته باشد .

2- با حرارت مشتعل نشود .

3- از چسب جدا نشود .

4- روی سطح کار پهن شود و باد نکند .

5- هنگام کار یا کشیدن پوشش(رزین، انواع ملات) با ابزار مانند کاردک بروی آن ، جمع نشود .

6- در مدت زمان کم از سطح کار جدا نشود .

7- تار وپود آن به راحتی از هم جدا نشود .

 

این تور ها در سایز چشمه های 4*4  75 گرمی و 4*4  65 گرمی و 5*5  75 گرمی و 2*2   45 گرمی و4*4  110 گرمی برای مصارف مختلف و سنگ های پولیش شده ماربل و سنگ های آنتیک و گیوتین استفاده می شود .
این تور در عرضهای: ۱متری, ۱/۲۰متری, ۱/۵۰متری, ۱/۶۰متری, ۱/۷۰متری, ۱/۸۰متری و ۲متری ارایه می شود.

توری فایبرگلاس ،توری فایبرگلاس ،توری فایبرگلاس ،

همچنین بخوانید:

محصولات پیل مش

بیشتر بدانیم:

فایبرگلاس